Аерым саклана торган табигый территориянең бер сулык мәйданында гына да километрдан артык браконьерлар белән калдырылган ятьмәләр тартып алынды.

2018 елның 22 июне, җомга

Яшел Үзән районында урнашкан “Зөя утравы” дәүләт тәбигый тыюлык территориясендә уздырылган рейд барышында, “ТР Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты хезмәткәрләре белән километрдан артык браконьерлар  белән калдырылган  ятьмәләр тартып алынды.

Дәүләт комитетының өлгер группа хезмәткәрләре һәм район бүлеге белгечләре,суга моторлы ике көймәдә таң аткач чыктылар. Һавадан сулык мәйданын  ятьмәләр һәм   браконьерлар булуына тикшерү квадракоптер ярдәмендә алып барылды.

Берничә минут һәм километр- һәм хокуксыз балык тоту һәвәскәрләре белән суда калдырылган ятьмә. Вак күзәнәкләр күстерә һәм корбан балыгы белән тулган. Тере балык капрон җептән сүтелеп , кире туган сулыгына кайта.

“Рейдның нәтиҗәсе-  тартып алынган13 хокуксыз тоту коралы”. Тартып алынган ятьмәләрнең гомуми озынлыгы – киломатрдан артык.   Дәүләт комитеты, ЛОВД, балык инспекциясе, полиция хезмәткәрләре  һәм җәмәгатьчеләр белән, бөтен  республика буенча алып барыла торган актив, көндәлек эшчәнлекнең,  нәтиҗәләралып килүе турында, намуслы балыкчылар һәм инспекторлар үзләре дә билгеләп китә. Куелган ятьмәләр дә, браконьерлар үзләре дә күпкә әзәйде.