2022 елның 1 кварталында су биологик ресурсларына 26 млн сумлык зыян китерелми калган

2022 елның 22 апреле, җомга

Бу хакта Татарстан Республикасында Су биологик ресурсларын саклау мәсьәләләре буенча республика советы утырышында, Татарстан Республикасы су биоресурсларын саклау буенча рәис урынбасары - Татарстан Республикасы Биоресурслар буенча дәүләт комитеты рәисе Федор Батков рәислегендә хәбәр ителде. Чарада министрлыклар һәм ведомстволар, шулай ук муниципаль районнар вәкилләре катнашты.

Муниципаль районнарның 1 яртыеллык эше турында төп доклад белән Татарстан Республикасы Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Рамил Шәрәфетдинов чыгыш ясады.

"Вәкаләтле күзәтчелек ведомстволары киселешендә агымдагы елның 1 кварталында 935 рейд чарасы үткәрелгән, сулыклардан 1339 браконьер балык тоту җайланмасы алынган, 322 административ хокук бозу ачыкланган, 18 җинаять эше кузгатылган. Нәтиҗәләр административ практикада күрсәткечләрнең кимүен күрсәтә. Эчке эшләр министрлыгы линиясе буенча кузгатылган җинаять эшләре саны сизелерлек артты - узган ел белән чагыштырганда плюс 14 ", - дип билгеләде ул.

Эшче төркемнәр эшчәнлегенә килгәндә, алар 1 кварталда 1682 рейд (узган елгы күрсәткечләр белән чагыштырганда + 259) үткәрелгән. Рейдларның иң күп өлешен Түбән Кама районы үткәрде. Хокук бозучыларга карата административ хокук бозуларның 83 беркетмәсе төзелгән. Узган ел белән чагыштырганда Чистай һәм Лаеш районнары яхшырак эшләгән.

"Тикшерү органнарына җинаять эше кузгату өчен 10 материал тапшырылды. Җинаять характерындагы фактларны ачыклауда алдынгы позицияләрдә - Минзәлә һәм Мамадыш районнары. Балык тоту коралларын тартып алу буенча Тәтеш районы күрсәткечләрен кискен арттырды ( узган ел белән чагыштырганда +150 берәмлек. Иң зур кимү Чистайда булды. Бу профилактик чараларның югары сыйфатына бәйле. 1 кварталда тартып алынган балык тоту коралларының гомуми саны 1315 берәмлектән артык булган. Су биологик ресурсларына  китерелми калган зыян 26 млн. сумга тарта», - диде ул.

Чыгышын тәмамлап, Рамил Шәрәфетдинов балык продукциясен законсыз сатуга аерым игътибар бирде

«Агымдагы елда санкцияләнмәгән сәүдә нокталары буенча рейд чараларының гомуми нәтиҗәләре әзрәк арту күрсәтә. Барлыгы республика территориясендә шул исәптән Казан буенча да 36 очрак ачыкланган, 63 кг продукция тартып алынган, 75 500 сум штраф салынган", - диде ул.